yükleniyor...

Cerebral Palsy’li çocuklar için Eylül ayı boyunca günde 10 bin adım...

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın ülke temsilcisi olduğu, 9 ülkede eş zamanlı olarak yürütülen“Steptember” sosyal sorumluluk projesi ile Eylül ayında günde 10 bin adım atılacak.


Bu haberi 6 kişi beğendi.

Cerebral Palsy’li çocuklar için Eylül ayı boyunca günde 10 bin adım...

2011 yılında Avustralya’nın öncülüğünde başlatılan ve 9 ülkede eşzamanlı gerçekleştirilen “Steptember” projesine destek veren katılımcılar, Eylül ayı boyunca adımlarını Cerebral Palsy’li çocuklar için adım atacak. Steptemberile katılımcıların Eylül ayı boyunca sağlıklı bir yaşam için uzmanlar önerdiği gibi günde 10 bin adım atmaları ve Cerebral Palsy’li çocuklar için bağış toplamaları amaçlanıyor.

Steptember.org.tr üzerinden kayıt olarak takımlarını oluşturan katılımcılar, Eylül ayı boyunca attığı adımları her gün web sitesine girecek. Steptember gönüllüleri adım atmak haricinde koşabilecek, bisiklete binebilecek, yüzebilecek veya dans edebilecek. Steptember web sitesinde gerçekleştirilen aktiviteleri otomatik olarak adım sayısına çevirecek 40 farklı etkinlik mevcut. 1 ay sonunda hem daha sağlıklı ve zinde bir yaşamın kapıları aralanmış, hem de Cerebral Palsy’li çocukların özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine ücretsiz almalarına katkı sağlanmış olacak.

Steptember Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında toplanan bağışlar, Cerebral Palsy’li çocukların tedavilerine yönelik özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri için kullanılacak.

www.steptember.org.tr

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, Türkiye’de Cerebral Palsy (CP) konusunda en geniş hizmet yelpazesine sahip ilk ve tek kuruluştur. Cerebral Palsy’li çocuk ve erişkinlerine teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve eğitim hizmeti sağlayarak, meslek sahibi olmaları ve hayata kazandırılmaları için gerekli faaliyet ve gayretlerde bulunup, çocuklarımız ve ailelerinin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen, sosyal hayatta daha fazla yer edinebilen bireyler olmaları için gayret etmektir. İstanbul’un Ataşehir ilçesinde 35 bin 569 metrekare alan üzerinde; Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Aile Danışma Merkezi bulunan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı; kurulduğu günden bugüne 25 bine yakın çocuk ve ailesine hizmet verdi ve destek oldu.

Her 1000 Bebekten 4’ü Cerebral Palsy’li Doğuyor

Cerebral Palsy’li çocukların ve ailelerinin hayatları boyunca ihtiyaç duydukları özel eğitim ve rehabilitasyon desteğine cevap vermek amacı ile kurulan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, eğitici, geliştirici, koruyucu, teşhis ve tedavi edici çeşitli destek hizmetleri sunuyor.

Dünyada 17 milyon kişide görülen Cerebral Palsy; duruşu ve hareketleri etkileyen, doğum öncesi, esnası ve sonrasında beynin hasar görmesi sonucunda oluşan fiziksel engellilik durumudur. Hareketleri etkileyen, kalıcı bir sorun olan Cerebral Palsy bebeğin 3 yaşına gelene kadarki gelişimi esnasında oluşabiliyor. Türkiye’de her 8 saatte bir Cerebral Palsy’li bebek dünyaya geliyor.

Hareket bozukluğu ile birlikte görme, işitme, algılama sorunları ve epilepsi gibi farklı durumların da eşlik edebildiği Cerebral Palsy’li bireylerde yapılan araştırmalara göre 4 çocuktan 1’i konuşamıyor, 3 çocuktan 1’i yürüyemiyor, 2 çocuktan 1’i zihinsel engelli, 4 çocuktan 1’inin epilepsisi olduğu gözlemleniyor.

Büşra TELLİ

0542 293 59 42

0212 243 11 53

busra.telli@c-line.com.tr

 

Haber Tarih & Saat : 17.08.2018 09:58:12
Ekleyen : OzcanUzun

Yorum Yapın

Yorumlar

İlginizi Çekebilir...
İlgili Kategoriye Dön...